Nemocnice Písek významně snížila čekací dobu na mamografické vyšetření

Nejvýše čtyři dny od objednání na preventivní vyšetření rakoviny prsu se dočkají ženy v Nemocnici Písek samotného mamografického vyšetření. Čekací doba na screeningové vyšetření rakoviny prsu se zde v posledních letech kvůli enormnímu zájmu veřejnosti neustále zvyšovala a dosahovala i několika měsíců. Písecké nemocnici se ji podařilo výrazně snížit díky organizačním a personálním změnám.

Mamografický screening rakoviny prsu, který ženám od určitého věku hradí zdravotní pojišťovny, zajišťuje Nemocnice Písek už roky. Je jedním ze dvou screeningových center v celých jižních Čechách, které se na prevenci tohoto onemocnění zaměřují. Významně se podílí na tom, že právě Jihočeský kraj je v tomto ohledu druhým nejvíce prošetřeným regionem v celé České republice, a to ze 62 procent. Právě rostoucí zájem o preventivní vyšetření rakoviny prsu prodlužoval čekací dobu, která dosahovala i čtyř měsíců. Nyní se pohybuje v řádech dnů.

„Přistoupili jsme k určitým změnám organizace práce během pracovní doby i poledních hodin a Radiodiagnostické oddělení, které toto vyšetření zajišťuje, jsme také personálně posílili. Na recepci mamografického pracoviště jsme přijali asistentku a uvolnili jsme dalšího radiologického laboranta na pořizování snímků. Výsledek – výrazné snížení čekací doby – na sebe nenechal dlouho čekat,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Akreditované mamografické screeningové centrum Nemocnice Písek zajišťuje rentgenové a ultrazvukové vyšetření prsou kvůli prevenci i léčbě rakoviny prsu. Ročně preventivně vyšetří kolem 11 tisíc žen. Pokud vyšetření u některé z nich přítomnost nádoru prokáže, využívá se v rámci léčby, a po jejím ukončení i ke sledování pacientek.

„Písecká nemocnice nabízí ženám s rakovinou prsu, jako jedno z mála pracovišť v jižních Čechách, komplexní diagnostiku i péči – od vyšetření, přes chirurgický zákrok, po následnou léčbu. Popřípadě léčbu organizuje. Oddělení klinické onkologie provozuje dvě ambulance a denní stacionář, kde nemocné léčí pomocí hormonální léčby, chemoterapie a v případě vybraných nádorů prsu také biologické léčby. Odbornou přípravu léčiv s cytostatiky zajišťují pracovníci nemocniční lékárny a pacientkám ji podává personál oddělení klinické onkologie v nemocničním denním stacionáři,“ řekl Jiří Holan.

Pro ženy s rakovinou prsu funguje v Nemocnici Písek ještě mamologická poradna, v níž fungují lékaři chirurgové s bohatými zkušenostmi s onkochirurgií prsu. Stabilně je v poradně sestra, která je v neustálém kontaktu s pacientkami a pomáhá jim s organizací jejich vyšetření i následným poradenstvím po zákroku. Současně s péčí nemocnice nabízí pacientkám také psychickou podporu.

„Ke každé pacientce s nádorem prsu se zde přistupuje individuálně. Ještě před započetím léčby řeší její optimální podobu multidisciplinární tým, v němž jsou zastoupeni onkolog, radiolog, chirurg a případně další specialista. Jejich rozhodnutí předcházejí rozhovory pacientky s lékařem v mamologické poradně,“ dodal předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.