Před třiceti lety se v českobudějovické nemocnici uskutečnila první úspěšná replantace palce ruky po amputačním poranění. Šlo o první operaci tohoto druhu nejen v nemocnici, ale vůbec v celém Jihočeském kraji. V té době zvládala tyto vysoce specializované výkony pouze dvě pracoviště
v republice – v Praze a Brně.
Od této první operace uplynuly tři dekády, během nichž tým lékařů z Oddělení plastické chirurgie provedl více než 400 úspěšných replantací prstů, rukou, končetin, skalpu nebo ucha. Tyto výkony jsou nejen technicky mimořádně náročné, ale i unikátní – dávají pacientům šanci získat zpět něco, co by jinak bylo nenávratně ztraceno.
„Operace trvají často mnoho hodin, většinou v noci nebo o víkendech. Vyžadují sehraný operační tým, speciální nástroje, operační mikroskop a perfektní zvládnutí mikrochirurgické techniky. Pocit, že jsme vrátili život do části těla, která byla oddělena, je nepopsatelný,“ říká primář Oddělení plastické chirurgie prim. MUDr. Vladimír Mařík, který replantační program v Nemocnici České Budějovice před 30 lety založil.
Nemocnice České Budějovice je dnes jedním ze tří replantačních center v České republice. Díky přítomnosti traumacentra můžeme pacientům nabídnout komplexní ošetření. Na základě zkušeností s replantacemi se zde navíc rozvinul také mikrochirurgický program přenosu volných laloků – transplantace tkání, při nichž je pacient zároveň dárcem i příjemcem. Tyto výkony pomáhají při rekonstrukcích po úrazech, nádorech nebo při rekonstrukci prsů u žen po onkologické léčbě.