Nemocnice Písek nepřetržitě pracuje na zlepšování kvality péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, lidově mrtvicí. Už léta patří k zařízením s prvotřídní iktovou péči a stále se jí nadstandardně věnuje. Tým píseckých zdravotníků zde například příjem pacienta s mrtvicí i trénuje.
„V úspěchu péče o iktové pacienty hraje klíčovou roli co nejrychlejší postup diagnostiky a léčby. Proto jsme ho v uplynulých dnech trénovali. Několikrát jsme simulovali urgentní příjem nemocného a ladili společný postup, aby byl co nejefektivnější,“ sdělil vedoucí Iktového centra Nemocnice Písek Robert Rezek.
Tréninku se zúčastnili neurologové, zdravotní sestry, sanitář a radiologická pracovnice. Ti všichni jsou součástí týmu, který v písecké nemocnici zajišťuje prostřednictvím urgentního příjmu péči o pacienty s mrtvicí. „Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní, neurologické a CT vyšetření mozku a mozkových cév. Během řádově minut je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě,“ popisuje podstatu urgentního příjmu Robert Rezek.
Kvalita iktové péče se posuzuje indikátorem „door-to-needle time“. „Jde o čas, který uplyne od prvního kontaktu s pacientem v nemocnici k zahájení léčby. Tento čas má být co nejkratší. V písecké nemocnici je 15,5 minuty,“ řekl Robert Rezek.
Zdravotníci písecké nemocnice zorganizovali trénink urgentního příjmu ve spolupráci s Iniciativou Angels, která pomáhá celosvětově zlepšovat péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Zdravotníkům například nabízí vzdělávací certifikované kurzy, pořádá pro ně semináře nebo je zve na panelové diskuse s předními odborníky na cévní mozkovou příhodu.
„Všem jsem už pogratuloval k fantastické týmové práci a k úžasným dosaženým časům, které jsou výsledkem perfektně sladěného managementu a dobré komunikace v týmu Nemocnice Písek,“ řekl zástupce Iniciativy Angels Martin Liptay, který trénink sledoval a odborně hodnotil.
Za prvotřídní iktovou péči získala Nemocnice Písek už několikrát Diamantové ocenění ESO Angels, které uděluje Evropská organizace pro mrtvici (ESO). Diamantové ESO zaručuje nemocným co nejvyšší šanci na přežití a život bez postižení. Garantuje, že minimálně polovině pacientů s mrtvicí, kterou ve většině případů způsobuje ucpání mozkové tepny, bude co nejrychleji od přijetí podána injekce s lékem na rozpouštění krevní sraženiny.
„Je to ocenění dlouhodobého společného úsilí v písecké nemocnici. Svědčí o kvalitní nepřetržité činnosti radiologů, kteří pacienty velmi rychle vyšetřují, a zároveň o nadstandardní péči neurologů. To všichni dávají nemocným co nejlepší šanci na vysokou kvalitu dalšího života,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.